Haber

Akabe’deki güvenlik toplantısına resmi katılıma karşı Filistinli gruplardan açıklama

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, ABD, Ürdün ve Mısır’ın davetlisi olarak Ürdün’ün Akabe kentinde düzenlenen güvenlik toplantısına Filistin yönetiminin katılmasını “ciddi bir ulusal ihlal” olarak nitelendirdi.

Filistinli gruplar, Ramazan ayı öncesi İsrail-Filistin gerginliğini azaltmak amacıyla iki taraftan heyetlerin katılımıyla Akabe’de düzenlenen toplantıyı görüşmek üzere Gazze’de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak açıklama metnini okuyan İslami Cihat yöneticisi Halid el-Batş, Filistin yönetiminin toplantıya katılmasına tepki göstererek, “Filistinli gruplar ve halk tarafından reddedildiğini” belirtti.

“Filistin’in bu toplantıya resmi katılımı bir kabahat ve büyük bir ulusal ihlaldir.” Batş, toplantının işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te artan direnişi hedef aldığını söyledi.

Toplantıda önerilen planların İsrail’in politikalarına kılıf olduğunu belirten Batş, Filistin yönetiminin geri adım atmasını ve ABD’nin planlarıyla ilgilenmemesini istedi.

Batş, İsrail’i Kudüs ve Batı Şeria’da “ateşle oynamaması” konusunda da uyardı.

Akabe’de güvenlik toplantısı

İsrail gazetesi Yediot Ahranot’un haberine göre bugün ABD, Ürdün ve Mısır’ın çağrısıyla Akabe’de güvenlik toplantısı yapılıyor.

Görüşmenin yaklaşan Ramazan ayı öncesi İsrail ile Filistin arasındaki yüksek tansiyonu düşürmeyi amaçladığı belirtildi.

Toplantıya İsrail ve Filistin’den heyetler katıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023’ün başından bu yana işgal altındaki topraklarda 63 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu