Ekonomi

Azerbaycan Alat Serbest Ekonomik Bölgesi Türk yatırımcıları bekliyor

ATO Lideri Gürsel Baran, burada yaptığı açılış konuşmasında, iki ülkenin ortasındaki kardeş çıkarının her türlü çıkardan üstün olduğunu söyledi. Son yıllarda artan ticari ve ekonomik bağlarla daha da güçlenen iki ülkenin çıkarlarına işaret eden Baran, 2022 yılında ticaret hacminin 3,3 milyar dolar olduğunu ve karşılıklı yatırımların gelişen bir zeminde ilerlediğini belirtti.

Stratejik olarak konumlandırılmış

Baran, söz konusu bölgenin Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’nın yanı başında Avrupa-Kafkasya-Asya ve kuzey-güney küresel ulaşım koridorlarında stratejik konumu ile katma değeri yüksek ve ihracata yönelik üretim için cazip bir yatırım merkezi olduğunu belirtti. Azerbaycan’ın petrol dışı ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak olan bu bölge, yenilikçi teknolojiler ve yaklaşımlar kullanarak uluslararası standartlarda çalışmak için inanılmaz bir iş ve yatırım ortamı sunuyor.

Ülkelerimizin ortasında birebir dil konuşabiliyor olmak ve vizesiz seyahat imkanı, yatırımların artması için değerli bir unsur oluşturmaktadır. Azerbaycan ile geliştireceğimiz ticari ve yatırım bağlarının elbette kârdan daha büyük hedefleri olacaktır. İki ülke olarak birlikte kalkınacağız, kalkınacağız” dedi. Büyükelçi Mammadov da projenin değerine vurgu yaparak yatırımcıları burada görev almaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu