Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,06 dolar.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,06 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 88,95 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,40 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09.38’e göre yüzde 0.39 azalarak 86.06 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 79,39 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, 1 Şubat’ta yapılacak OPEC+ toplantısı ve 5 Şubat’ta Rus rafinerilerine uygulanacak AB ambargosu öncesinde geriledi.

OPEC ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun çevrimiçi toplantısında tarafların üretim politikalarını gözden geçirmesi bekleniyor.

Ayrıca Rusya’nın rafine petrol ürünlerine yönelik AB ambargosu 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek. Yasağın üretimi olumsuz etkilemesi bekleniyor. Uzmanlar, ambargo başladığında fiyatların nasıl etkileneceğini temkinli bir şekilde bekliyor.

Öte yandan dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi ülkesi olan Çin’de harcama ve seyahat yoğunluğunun Kovid-19 öncesi seviyelere yaklaşması ve olaylarda yeni bir artış olmamasıyla birlikte ekonomide toparlanma beklentisi artıyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, hafta sonu petrol talebindeki artışı destekleyecek adımların atılacağının sinyallerini verdi. Talepte artış beklentisi petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırlayan bir unsur oldu.

Teknik olarak Brent petrolde 86.12-86.46 dolar aralığının direnç, 85.78-85.44 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu