Ekonomi

Hak-İş asgari ücret talebini açıkladı

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, asgari fiyat artışına ilişkin talep ve beklentilerini anlattı.

NTV’ye konuşan Arslan, asgari ücret belirlenirken Uluslararası Çalışma Örgütü’nün tanım ve kriterlerinin dikkate alınmasını istedi.

Arslan dedi ki:

“İlkemiz şu; Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) temel bir yaklaşımı var. Çalışanın ailesiyle birlikte insanca yaşayabileceği bir fiyat söylüyor. Personelin işçi değil, aile gibi görülmesini istiyoruz. Aile Ortalama 2 evli çocuklu 4. Bu baz alınmalı. Enflasyon artı önemli bir güzelleştirme ile Ocak ayında taban fiyatın belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Arslan, yıllık enflasyona refah payı eklenerek yapılan artışa rağmen ücretlilerin milli gelir içindeki payının düştüğüne dikkat çekti.

“GERÇEK FİYATLAR DÜŞÜYOR”

Hak-İş Başkanı, asgari ücretin belirlenmesinde yıllık gıda enflasyonunun da kriterler arasına alınması gerektiğini belirterek, “Reel olarak enflasyona bağlı kalsanız da büyümenin getirdiği ek sosyal yardım parası girsin. 90’lı yıllardan bu yana asgari ücret 30 kat arttı, reel ücretlerimiz düştü, düşmeye devam ediyor” dedi.

Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun daha katılımcı ve kapsayıcı bir temsilden ziyade yenilenmesi gerektiğini savundu.

“KRİZ DÖNEMİ BİTENE KADAR VERGİ DEĞİŞİKLİKLERİNİ DÜZELTELİM”

Avrupa Birliği’nde asgari ücretli çalışanların toplam çalışanlara oranının yüzde 15 olduğunu belirten Arslan, Türkiye’de bu oranın yüzde 38 olduğuna dikkat çekti.

Ücretliler için vergi diliminin yenilenmesini talep eden Arslan, “Kriz dönemi sonuna kadar vergi dilimlerini sabitleyelim. En düşük vergi diliminin altına indirelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu