Haber

‘Kaplan’ soruşturmasında yeni detay: Önce dişlerini çektirmek, sonra yaptırmak istedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Ayhan Bora Kaplan hakkında suç örgütü elebaşı olduğu gerekçesiyle 7 Eylül’de gözaltı kararı çıkardı. Kaplan’ın yurt dışına kaçacağı da bildirildi. Kaplan, Esenboğa Havalimanı’ndaki operasyonda savunma avukatı Uğur Pekşen ile birlikte gözaltına alınarak tutuklandı.

9 GECİKME SORUŞTURULDU

Kaplan’ın polisteki sorgusu 9 saat sürdü. Kaplan’a çetenin faaliyetlerinin yanı sıra oğlunun 29 Ağustos’taki sünnet düğünü de soruldu. “Ülke çapında tanınmış suç örgütü liderleri Selahattin Yılmaz, Menderes Kutlu ve Necati Arabacı düğüne kirve olarak katıldı; Ülke genelinde faaliyet gösteren yasa dışı yapılarla ilişkilendirildiğiniz anlaşılmıştır. “Lütfen açıklayın” sorusuna Kaplan, “Ben bu kişilerin yasa dışı bir iş yaptığını duymadım, bilmiyorum. Ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştım. Her ne kadar her birini görmesem de belki bir kez görüşürüm.” Bir yıl boyunca kirve yapmamın nedeni ortak arkadaşlarımızın olması” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 29 şüpheliden 14’ünün tutuklandığını, 15’inin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını, 13’ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını bildirdi. Şüphelilerin firari olduğunu belirterek, soruşturmanın gizliliğini ihlal eden paylaşımlarda bulunan kamu görevlileri ve diğer kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

‘AMAÇ GÖREVLİ YERLERİ YÖNETMEK’

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; Soruşturma belgesinde Kaplan çetesinin hedefinin “popüler eğlence mekanlarını yönetmek” olduğu ve bu amaca ulaşmak için öncelikle mekanın vale, otopark ve dış güvenlik görevlerini üstlenerek kendilerine kabul ettirdikleri, Daha sonra mekânın belli bir kısmını ele geçirdiler, en sonunda da örgütün baskıcı gücünü kullanarak yönetimin tamamını ele geçirdiler.” Açıklamada “Tecrübelerini, ardından mekanların yönetimini devrederek organizasyona haksız ekonomik fayda sağladıkları” ifadesine yer verildi.

DİŞLERİNİ ÇEKTİ VE ‘BANA IBAN VER VE BUNU YAPTIRMAK İÇİN BANA PARA VER’ DEMİŞTİ.

Kaplan ve çetesi tarafından dövülen ve 4 dişini çektiren ED isimli kiosk yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “2019 yılında Ayhan benimle telefonla iletişime geçti. Bana ‘Gece rüyamda seni gördüm’ iddiasında bulundu. Bugün Kandil’de dişlerinizi yaptırmadıysanız bana IBAN’ınızı gönderin, ben de size göndereyim.’ Parti salonu sahibi müşteki Ceyhun T., çete üyeleriyle ilgili şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını öne sürerek özetle şunları söyledi: “Bir görevli beni arayarak organize şubeden aradığını söyledi. Bunun üzerine arkadaşlarımı yanıma aldım. Kemal İ. ve Serdar Y. ile teşkilat şube müdürlüğüne giderek, “Burada bizimle görüşen görevliler, ilk başta bizi vazgeçirmek için ‘Bu konuyu uzatma, bundan bir şey çıkmaz’ gibi açıklamalarda bulundular. şikayette bulunuyorum.” (KAYNAK)

susuz-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu