Ekonomi

Sinop’ta Kadın Girişimcilere Makine Desteği

Sinop’un Boyabat ilçesinde kadın girişimcileri desteklemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Dezavantajlı Alanların Geliştirilmesi Projesi kapsamında 16 kadına makine bağışı yapıldı.

Kırsal Dezavantajlı Bölgeler Kalkınma Projesi kapsamında kadınların yerinde üretim yapmalarının teşvik edilmesi, üretime dahil edilmesi, kendi ihtiyaçlarının karşılanması ve eserlerin pazarlarda satılarak ek gelir elde edilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında kadın üreticiler, Vali Mustafa Özarslan ile Boyabat Kaymakamlığı toplantı salonunda bir araya geldi.

Boyabat, Durağan ve Saraydüzü ilçelerinin köylerinde yaşayan 16 kadın üreticiye salça yapımı, makarna kesme, hamur yoğurma, yayıklama ve sağım makinelerinin tamamı hibe olarak teslim edildi.

Vali Özarslan, bitkisel üretim yapan kadınlara iş gücünü azaltan makineler teslim ettiklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınlarımız ekonominin ve kalkınmanın öncü aktörleri olma yolunda ilerlemektedir. Devam edeceğiz. Kadınlarımızın kendi istihdamını gerçekleştirmesine desteğimiz. Yeni makine ve ekipmanlarınız hayırlı olsun. Türkiye Yüzyılı.” “Kadınlarımızın desteğiyle her alanda üretimi artırarak hedeflerimize ulaşacağız.” söz konusu.

Programa Boyabat Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Tedbir ve kadın üreticiler katıldı.

osmangaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu