Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan “Filistin Toprakları Günü” münasebetiyle Filistin’e destek açıklaması

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 30 Mart Filistin Toprak Günü münasebetiyle Filistin halkının yanında olduğunu ve yasal ulusal haklarının geri verilmesi yönündeki haklı çabalarını net bir şekilde desteklediğini ilan etti.

İİT, 30 Mart Filistin Toprak Günü münasebetiyle örgütün resmi internet sitesinde yazılı bir açıklama yayınladı.

“Filistin Toprak Günü münasebetiyle İİT, Filistin halkına mutlak desteğini ve 4 Haziran 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin Devleti kurma hakkı da dahil olmak üzere meşru ulusal haklarını yeniden tesis etme yolundaki haklı mücadelesini vurgular. Başkenti Doğu Kudüs olan” denildi. söylendi.

İİT, Filistin halkının onlarca yıldır yaptığı fedakarlıkları ve İsrail’in Yahudi yerleşim birimlerinin inşası, arazi müsaderesi, konut yıkımları, ırk ayrımcılığı, etnik temizlik, zorla yerinden edilmeye dayalı işgal politikaları karşısında süregelen kararlılığını büyük bir saygıyla anıyor. ve Kudüs’ün Yahudileştirilmesi. Kaydedilen açıklamada, İsrail’in Filistin halkına, topraklarına ve kutsal yerlerine yönelik sömürgeci işgal politikalarına son verilmesi için uluslararası aktörlere sorumluluklarını üstlenmeleri çağrısında bulunuldu.

Dünya Günü nedir?

30 Mart 1976’da İsrail, ülkenin kuzey Celile bölgesinde yaşayan Filistinli İsrail vatandaşlarına ait binlerce dönümlük araziye el koydu.

Bunun üzerine Filistin halkı bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilerin üzerine ateş açarak 6 kişiyi öldürdü ve çok sayıda kişiyi yaraladı.

“Toprak Günü” olarak bilinen bu olay, Filistin’in İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın kaynağı olan toprak üzerindeki direnişinin bir simgesi olarak görülüyor.

hizan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu